Čeká vaše samička snůšku?

Jaro je obvykle období, kdy samičky začínají snášet buď oplozené nebo neoplozené snůšky. Jak poznat, že ta vaše samička zrovna „čeká“? Co připravit a na co se připravit se pokusím shrnout zde v článku.

Nejobvyklejší varianta je oplozená snůška dospělé samice, dále se můžeme setkat s neoplozenou snůškou dospělé samice a v nežádoucích případech oplozenou snůškou nedospělé (malé) samice. Pokusím se všechny varianty popsat.

Agama obvykle při běžném růstu pohlavně dospívá koncem 3. měsíce věku, což by mělo odpovídat její váze 110 – 130 gramů. Tělesně ale dospívá až okolo svého 12 – 15. měsíce věku, kdy přestává (v závislosti na životních podmínkách) růst, což by mělo odpovídat váze cca 350 – 550 gramů (podle stavby těla). Samička je tedy ve 3-4 měsících svého věku schopna být oplozena a cca měsíc nato mít snůšku, toho se ale vyvarujme (je popsáno dále), může ji to ohrozit na životě.  

Při dosažení tělesné dospělosti je samička připravena na páření (a tedy i snůšku). Pokud je tedy správné období, samec se má chuť pářit a má přístup k samici, spáří se s ní. Samotný pohlavní akt trvá obvykle 0,5 – 1 minutu, po kterém samec „odpadne“ a musí to trochu „vydýchat“. Následkem spáření je budoucí snůška či snůšky samičky.

Oplozená snůška. Pokud páření bylo úspěšné, tak první snůšku můžeme čekat za cca 4 týdny. Z jednoho páření může být (ale také nemusí) více snůšek. Ty další obvykle následují 18 – 21 dní po předchozí snůšce. První dva týdny po oplození nejsou na samičce pozorovatelné žádné výrazné změny, má běžnou chuť k jídlu, na váze nijak moc nepřibývá. Od třetího týdne od oplodnění ale u ní můžeme pozorovat neobvykle rychlé přibývání na váze a menší chuť k jídlu. Během 3 – 4. týdne po oplodnění může přírůstek váhy činit 50 - 70 gramů, i více (i méně). Počátkem 4. týdne od oplození začíná samička měnit své chování. Z klidné samičky se mění na neposednou a neklidnou. Chodí po teráriu sem a tam, jako by něco hledala, každou chvíli kouká přes sklo z terária ven, zkouší na různých místech předními packami pohrabávat. Intenzita tohoto jednání se s blížícím se termínem snůšky zvyšuje, terárium je obvykle celé přehrabané, v miskách je jídlo překryté pískem. Samička hledá místo, kde by snesla. V této chvílí, pokud vezmeme samičku do rukou, tak její bříško je tvrdé na pohmat a je jakoby nafouklé, jako balón. Pokud agamku vhodně prohneme v bříšku, tak oplozená vajíčka můžeme vidět přes břišní stěnu jako malé hrbolky na bříšku – viz foto:

 

Čerstvě snesená oplozená vajíčka vypadají takto:

Neoplozená snůška. Samička, která je chována sama nebo v přítomnosti druhých samiček bez i jen chvilkové přítomnosti samce, neoplozenou snůšku obvykle nemá v prvním roce svého života, ale až po dosažení tělesné dospělosti. Může se taky ale stát, že takovou snůšku nebude mít nikdy ve svém životě, stejně jako se může stát, že ji bude mít třeba i 6x ročně. Toto ale my nedokážeme nijak ovlivnit. Buď ji mít bude nebo nebude. A pokud ji bude mít, tak můžeme počítat s tím, že nezůstane obvykle u jedné snůšky ročně.  Neoplozená snůška je hůře na těle rozeznatelná. Bříško nemusí být tak tvrdé a „nafouklé“, prohnutím bříška vajíčka také pravděpodobně na břišní stěně neuvidíme, protože jsou měkká a poloprázdná. Tím spíše, že by to byla její první taková snůška a my ji vůbec nečekáme. Je to jen o tom, sledovat chování samičky, jestli ho náhle nemění. Chovala by se naprosto stejně, jako je popsáno u oplozené snůšky. Pokud si ale přesto opravdu nejsme jistí, že jde o snůšku, přestože chování tomu nasvědčuje, nic nezkazíme tím, že kladiště připravíme a máme ho po řadu dní připravené. Neoplozená vajíčka hned po snůšce vypadají takto:

Příprava kladiště. Ve chvíli, kdy samička už začíná hrabat, nastává čas, abychom ji připravili vhodné místo ke snesení vajíček (kladiště). Přirozené pro ni je, aby se mohla někam schovat (zahrabat), kde by vajíčka v klidu snesla a poté zahrabala. V přírodě se samička zahrabe pod zem, kde snese, v teráriu se pokusíme tomuto ideálu co nejvíce přiblížit. Ideální by pro ni v rámci možností bylo, kdybychom měli k dispozici menší terárium, kde jsou už úkryty u dna zabudované v 3D stěně. Takže my už jen přidáme větší množství mokrého písku (nesmí se sypat) a máme připraveno – viz foto:

Pokud takové terárium nemáme, musíme improvizovat. Můžeme si zavčas vyrobit jakousi bedýnku (cca 20x30x20 cm (šxdxv)) z prkýnek s vlezovým otvorem. Bedýnku naplníme vlhkým pískem a umístíme v teráriu na méně frekventované místo. Nebo můžeme připravit vhodné kladiště s improvizovanými skrýšemi v jejím teráriu. Opět potřebujeme hromadu vlhkého písku, který připravíme na místě, které je nějakým způsobem skryto, někde v zákoutí. Zde, v tomto mokrém písku, umístíme buď nějakou papírovou krabici s vlezovým otvorem, nebo zde položíme keramickou nebo plastovou skrýš, nebo při největší nouzi místo jen překryjeme nějakou deskou, víkem či kořenem. Víz následující fota:

Takové kladiště musíme připravit, ať se jedná o jakoukoliv snůšku. Oplozenou či neoplozenou. Průběh chování i snášení vajíček je stejný. Písek musíme neustále udržovat ve vlhkém stavu, od počátku hrabání až do samotné snůšky.

Pokud je evidentní, že samička už akutně potřebuje snášet, protože téměř neustále pobíhá a hrabe na různých místech (jen ne obvykle na tom našem připraveném), tak ji pomůžeme tak, že ji přímo strčíme hlavou napřed do připraveného otvoru kladiště a otvor za ní téměř úplně celý zahrneme mokrým pískem. Pokud vyleze zpět ven, několikrát toto s ní opakujeme. Po několikátém pokusu ji necháme být a zkusíme zase třeba za hodinu. Také se může stát hned napoprvé (anebo na poněkolikáté), že agamka ve skrýši zůstane a začne hrabat. Bude hrabat písek směrem k otvoru, a to po dobu cca 1 hodiny. Když usoudí, že má připraveno, otočí se čumákem ven ze skrýše a ustane veškerý pohyb. Začala snášet. Viz foto:

Pokud ji jde vše tak jak má, tak za cca hodinu je celá snůška venku (obvykle 15-25 vajíček, výjimečně u malých samiček 10-15, u velkých i 25-35 vajíček). Váha celé snůšky je cca 60 – 100 gramů, o tolik nám tedy samička po snůšce shodí na váze. Poté nastává čas zahrabání snůšky. Samička zahrabává všemi packami snůšku pískem směrem od vchodu dovnitř, do kladiště. Občas se otočí a tlamou písek udusává, aby se zase otočila a přihrnula další písek. Toto zahrabávání trvá cca celou jednu hodinu. Tuto její činnost nijak nepřerušujme, samička musí mít pocit, že vše udělala tak jak má. Pokud bychom ji nenechali činnost zahrabání dokončit, může být poté neklidná a hledat místo, kde snesla, aby činnost dokončila.

Na konci této činnosti je písek z okolí skrýše nahrnutý do kladiště, které je zahrnuté až „po strop“. Agamka odchází. V tuto chvíli je dobré samičku vzít a vykoupat. Je potřeba, aby se pořádně napila a očistila od mokrého písku, který je na ní nalepený. Poté (a v průběhu dalších dní) je potřeba ji nabídnou dostatek kvalitního živého krmení (především výživné šváby Blaptica Dubia), aby doplnila ztracené živiny a energii. Musí mít k dispozici dostatek vápníku a musíme přidávat i vitamíny – více na: http://vousatky.cz/vitaminy-a-vapnik.html

Pokud máme samičku obvykle společně se samcem v jednom teráriu, měli bychom mít možnost samičku od samce oddělit do samostatného terária, a to na cca dalších 14 dní, aby v klidu přibrala a nebyla samcem obtěžována. To platí i cca několik dní před snůškou (na začátku hrabání), aby měla klid na snůšku. Právě v takových případech se nám hodí druhé, záložní terárium. Kdokoliv chová společně samce se samičkou, je téměř povinnost, aby měl takové záložní terárium k dispozici. Je to i o naší zodpovědnosti k chovaným tvorům.

Oplozená snůška mladé (malé) samičky. Této varianty se musíme vyvarovat, může to ohrozit samičku na životě. Oplození je schopen už i mladý sameček po dovršení pohlavní dospělosti (cca 3-4 měsíce starý a cca 130 (a více) g váhy). Pokud napáří pohlavně dospělou agamku do cca 200 gramů (ať mladou, nebo dospělou, ale extrémně malou), může se stát to, že takto malá samička ani při nejlepších podmínkách kladiště nebude schopna snůšku snést, protože vajíčka při své velikost prostě neprojdou kloakou. Vajíčko obvykle váží 3 - 4 gramy, délka je obvykle 1,5 – 2,5 cm a tloušťka obvykle okolo 1 – 1,5 cm. Pokud je evidentní že samička, přestože se snaží snést a má opravdu přichystané dobré podmínky pro snůšku, nemůže snést, je potřeba zásah veterináře, a to vyoperováním vajíček. Dojde totiž k tzv. zadržení snůšky. Takto může vypadat zadržená snůška v rané fázi na rentgenu: 

Zadržená snůška. Samička, která nemůže najít vhodné kladiště a už by potřebovala akutně snášet, tak se u ní může stát, že začne vajíčka trousit sem tam po teráriu. Pokud taková jednotlivá vajíčka v teráriu najdeme, je potřeba okamžitě jednat a připravit ji kladiště, tak jak je popsáno výše. Takto totiž může vytrousit jen několik vajíček a ostatní v ní zůstanou. A pokud v ní zůstane část vajíček, nebo i celá snůška, která se ji z nejrůznějšího důvodu nedaří snést (obvykle špatně nebo vůbec nevytvořené kladiště, případně příliš malá samička či neustálé obtěžování od samce), tak po cca 10 – 14 dnech snažení snesení to vzdává. Přestane hrabat. V takovém případě se stane to, že zadrží snůšku. Vajíčka po zadržení snůšky v jejím těle se po několika dnech nejprve spojí na obou koncích, takže vznikne takový „náhrdelník“ z vajíček - viz foto:

 V další fázi se vajíčka „spečou“ dohromady a vznikne „vaječná“ hrouda o velikosti cca pingpongového míčku. To je tak poslední chvíle, kdy lze tento útvar vyoperovat a samičku ještě zachránit. Pokud se tak nestane, agamka do cca 1 – 1,5 měsíce po zadržení snůšky uhyne. Pokud jsme si už jisti, že samička snášení vzdala, kontaktujeme co nejdříve veterináře se specializací na plazy, např zde: http://vousatky.cz/veterinarni-pomoc.html

Může se také stát, že ačkoliv netušíme, že samička potřebuje snášet, žádné kladiště ji tedy ani nepřipravíme, tak se jí přesto podaří snést vajíčka, a to obvykle někde v rohu do suchého písku. Toho se ale zkusme vyvarovat, protože to, že samička snesla, tak to byla šťastná shoda náhod, která se už příště nemusí opakovat. Pokud taková vajíčka najdeme, a to obvykle se zpožděním, protože jsme žádná vajíčka nečekali, tak po cca 24 hodinách v suchém prostředí vajíčka (ať oplozená nebo neoplozená) vypadají už takto:

 

Další fáze nastává, že my jsme duševně i materiálově připraveni na inkubaci vajíček, a víme, do čeho jdeme. V takovém případě můžeme pokračovat na tento odkaz o inkubaci: http://vousatky.cz/inkubace-vajec.html

 

 

 

 

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0,00