Jaký substrát používat v teráriu pro agamu vousatou.

V přírodě má agama pod sebou rozmanitý povrch, který je ale především složen z písku s různou frakcí zrnitosti. Od nejjemnějšího prachu až po kameny. Protože je to ale v přírodě, prach nijak nevadí, vítr ho odvane. Ne tak v teráriu, tam taková možnost není. Proto je velmi důležité vybrat správnou podestýlku, i v závislosti na tom, co od ní očekáváme.

Pro jakoukoliv podestýlku v teráriu platí, že pokud už zapáchá, i když máme veškerý trus a nečistoty vyndány, tak ji musíme vyměnit. Periodu výměny můžeme kladně ovlivnit, pokud udržujeme průběžně v teráriu čistotu. Obecně lze říci, že pokud poctivě (i několikrát denně) vybíráme nečistoty a hovínka z terária a chováme 1-2 agamy, tak vyměňujeme substrát třeba jen jednou za půl roku, pokud chováme agam více, tak cca po čtvrt roce. Pokud cítíme, že podestýlka zapáchá, tak ji vyměníme vždy bez ohledu na to, jak dlouho ji tam máme.

Do terária můžeme použít několik druhů substrátu či jiných povrchů. Každý substrát či povrch má své výhody i nevýhody.

1. Písek.

V teráriu se nejvíce osvědčil bezprašný písek. Jeho výhoda tkví v tom, že i když agama pobíhá po teráriu, hrabe nebo je jinak aktivní, tak písek téměř nepráší, navíc tento písek velmi dobře vypadá.  Jako nejlépe vyhovující se osvědčil ten do bazénové filtrace, zrnitost 0,6 – 1,2 mm. Můžeme ho použít tak jak je, a bez jakékoliv úpravy (propláchnutí, sterilizace, apod). Kupujte suchý, sypký, ne mokrý (v tom může být plísně). Prodává se obvykle v 25 kg pytlích https://www.bazeny.cz/pisek-filtracni-25-kg-pr-0-5-1-mm.html . V teráriu by měla být vrstva cca 5 – 8 cm, v místech, kde má agama úkryt, i více. Do menších terárií o rozměru 100x50x50 cm je potřeba právě jeden pytel tohoto písku.

Písek je tedy vhodný, pokud dodržujeme pravidelný úklid terária a je dokonce nutný, pokud máte v teráriu samičku čekající snůšku. Hmyz se do něj obtížně zahrabává s výjimkou švábů a červů, kteří se zahrabou úplně všude. Také dobře sákne mokrou část hovínka, ale pokud je tekuté části hodně, prosákne až na dno terária. Další jeho výhoda je v tom, že pod výhřevnou lampou se písek dokáže krásně rozehřát a drží teplotu, takže se na něm agama ráda vyhřívá.

Nevýhoda písku obecně je v tom, že při nepravidelném vybírání hovínek se písek brzy znečistí (trus se v něm rozdrobí), zapáchá a my musíme koupit nový písek (tedy investice cca 200 Kč) + tahání se s pískem. Další z nevýhod je v tom, že nepříjemně skřípe při posunování skel v liště terária. Tomu se dá ale zabránit vlepením plastových kolíčků po cca 10 cm do drážky lišty. Sklo pak klouže po těchto plastových kolíčcích a ne po písku, který je mezi těmito kolíčky. Pokud použijeme písek jiný, např. do zámkové dlažky či do dětských hřišť, platí to co výše s jedinou výjimkou. Tento písek je prašný, takže i prostředí terária je prašné, prach se usazuje na světlech, 3D pozadí, sklech terária a dýchá ho i agama. Ve zverimexech či na burzách se prodává i pouštní písek, který může být krásně zbarvený, ale jsou to jemné a velmi prašné písky. Takový písek je oku lahodící, ale právě kvůli té vysoké prašnosti nevhodný. Nehledě na to, že jeho cena je mnohonásobně vyšší než cena písku do bazénové filtrace (tedy bezprašného). Pokud je tedy písek hodně prašný, může to agamě způsobit po čase i zdravotní problémy. Nevýhoda jakéhokoliv písku je i v tom, že pokud ho agama nadměrně pojídá (což se může stát při nedostatku vápníku pro agamu), tak může agamě zacpat zažívací trakt a způsobit ji zdravotní problémy, které v těžkých případech končí i její smrtí.

2. Kukuřičná podestýlka.

Výhod této podestýlky vyrobené z drcených kukuřičných vřeten je několik. Dobře sákne mokrou část hovínka (dobře obalí trus) a pomáhá pohlcovat zápach. Při pozření agamou nezpůsobuje zdravotní problémy, nebobtná v zažívacím traktu. Je lehká při donášce při nákupu. Prodává se obvykle v 20 litrovém balení a cenově vychází skoro stejně, jako písek. Koupit ji můžeme například zde: https://www.superzoo.cz/podestylka-avicentra-kukuricna-jemna-20l/

Její nevýhoda je v tom, že se do ní téměř ihned zahrabe veškerý hmyz pobíhající po teráriu, snad kromě sarančat, a agamě se v ní hůře chodí, protože je podestýlka příliš měkká a agama se boří.  Nevýhoda je i to, že pod výhřevem se substrát nedokáže ohřát tak jako např. písek. Pokud je podestýlka delší dobu vystavena vlhkosti, zplesniví. To se stává v okolí misek s vodou. Rovněž není úplně bezprašná a není vhodná, pokud máme v teráriu samičku čekající snůšku (není vhodná pro kladiště).

3. Ručník či osuška.

Další velmi vhodná varianta jako „podestýlka“ je ručník z dobře savého materiálu, ideálně bavlněný, v přírodních barvách (zelená, písková, béžová, okrová). Naopak se vyvarujeme křiklavých barev, které mohou být agamě nepříjemné či v přírodě obvykle signalizují nebezpečí, jako je např. červená. Použijeme například takový ručník:  https://favi.cz/produkty/kategorie/rucniky-a-osusky/zelena

Výhoda takového ručníku je v tom, že při jeho použití se velmi dobře udržuje čistota v teráriu, i když v něm máme větší počet agam. Mokrá část trusu agamy se okamžitě do ručníku vsákne a během chvilky vypaří, tuhá část je během chvilky tvrdá a vysušená, takže se dá velmi dobře sebrat. Zbyde jen malý flek. Takový ručník můžeme např. po cca 3 - 7 dnech vyměnit za čistý, takže se nestane, že terárium zapáchá. Při výměně vytřeme terárium Sanytolem https://www.alza.cz/maxi/sanytol-dezinfekcni-univerzalni-cistici-prostredek-500-ml-d2644270.htm?o=1 či Savem https://www.alza.cz/maxi/savo-univerzalni-desinfekcni-sprej-500-ml-d4048904.htm, takže máme pořád perfektně čisto. Taková výměna zabere několik málo minut oproti tomu, když vyměňujeme písek či kukuřičnou podestýlku. Je jasné, že takové ručníky, určené jen pro tuto činnost, pereme (po namočení) odděleně od ostatního prádla při 40 či 60° C. Případně můžeme vyvařit, když ho chceme mít sterilní.

Výhoda je tedy v rychlé výměně, velmi dobrém udržování čistoty v teráriu, ideálnímu prostření při léčení nemocných agam, pojídajících nadměrně písek, s parazity, po operaci, se záněty či jinými zdravotními problémy. V takových případech můžeme měnit ručník třeba každý den.   

Nevýhody ručníku jsou, že nejsou vhodné pro samičky čekající snůšku (není kladiště). Dále může být považováno jako nevýhoda, že pokud nejsou na dně terária dobře napnuté, agama je dokáže shrnout. Dá se tomu dobře zabránit tím, že ručník v rozích či přehybech zatížíme např. miskami s krmením či s vodou, případně kamenem, na kterém se agama vyhřívá. Pod špatně napnutý ručník dokáže i zalézt hmyz, který musíme z pod ručníku vylovit.

4. Lino a dlažba.

Za určitých okolností může být také jako vhodná „podestýlka“. Takovýto podklad v teráriu používáme, pokud chce mít stále perfektně čisto, což ale předpokládá, že každé hovínko urychleně setřeme. V opačném případě hrozí, že agama hovínko rozmaže po celé ploše dna. Lino i dlažba jsou nesavé materiály, takže může trvat až hodiny, než se tekutá část trusu vypaří. Za tuto dobu může aktivní agama trus roztahat.

Výhoda používání této „podestýlky“ spočívá ve snadné údržbě terária, nevýhoda, že není vhodná pro samičky čekající snůšku.

Je potřeba se také zmínit o nevhodných podestýlkách, které se u neznalých chovatelů také objevují. Mezi ně se řadí dřevěné štěpky, lignocel, kočkolit a podobné substráty, které v teráriu pro agamy vousaté nemají co dělat. Jejich pozření agamou může způsobit zdravotní komplikace zvířete.

Základem úspěšného chovu agamy vousaté je čisté prostředí terária, ke kterému můžeme velmi napomoci výběrem vhodného substrátu.

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0,00