Další ze základních a nezbytných podmínek dobrého chovu = správné krmení. Tak jak krmíme, čím krmíme, jakou velikostí a kolik krmíme, od toho se odvíjí kondice agamy a délka jejího života.
V našich podmínkách používáme ke krmení agam vousatých pět základních druhů hmyzu. A to je saranče, cvrček, šváb, potemník (Potemník brazilský = zophobas morio) a moučný červ.
Saranče – obvykle seženeme buď saranče stěhovavé či všežravé. Není mezi nimi nějaký zásadní rozdíl. Dospělé saranče dokáže sníst agama od cca 70 gramů její váhy. Menším agamkám nabízíme sarančata nedospělá. Řídíme se zásadou, že hmyz nabízíme maximálně tak velký, jako je cca 1 - 1,5 násobek šířky tlamy agamy.
Cvrček – obvykle seženeme cvrčka domácího nebo banánového. Zase mezi nimi není zásadní rozdíl v krmení. Dospělec cvrčka banánového bývá o něco větší než dospělec cvrčka domácího a o něco méně skáčou než domácí cvrček. Dospělého cvrčka už můžeme nabídnout agamě od cca 50 gramů, kdy ho dokáže bez problému sníst. Menším agamám nabízíme přiměřeně menší cvrčky, opět podle pravidla 1 - 1,5 násobek šířky tlamy.
Šváb – obvykle seženeme dva druhy, a to švába argentinského (Blaptica Dubia) a švába turkistánského (Shelfordella tartara, čokošváb, tartar). Mezi nimi je zásadní rozdíl. Dubia je cca 10x pomalejší než tartar, má větší tělo, lépe se agamám loví. Oba druhy agamám chutnají, ale začátečníkům doporučuji kupovat jen šváby Dubia, protože u tartarů není otázka, jestli vám utečou z terária, ale kdy utečou. Vydrží vám dlouhé týdny až měsíce běhat po bytě bez jídla a vody. Pak už vám pomůže jen lepová past Atraset https://www.pasti.cz/atraset-na-svaby-a-rusy. Dospělou samici švába Dubia zvládne sníst agama nad cca 200 gramů, dospělého samečka švába Dubia, který je podstatně menší než samice, dokáže sníst agama nad cca 80 gramů. Dospělci ale mají tvrdé krovky, proto doporučuji krmit nejlépe jen nedospělými šváby. Jsou podstatně měkčí, dobře se agamám jí. Agamkám do 10 g váhy se dávají šváby Dubia o velikosti 4 - 5 mm (ty nejmenší), 30 g agamkám o velikosti cca 1 cm, 60 g agamkám o velikosti cca 1 – 1,5 cm, 100 g agamkám o velikosti 1,5 – 2 cm od váhy cca 150 g můžeme dávat všechny nedospělé šváby Dubia.
Zophobas – Obvykle seženeme jen jednu velikost, tu největší. Dokáže ho sníst agamka nad cca 60 gramů.
Moučný červ – obvykle také seženeme jen jednu velikost, tu největší. Tu můžeme dávat agamkám nad cca 10 gramů. Pokud seženeme hodně malé moučné červy (obvykle ve velkoobchodu), můžeme je dát úplně malým agamkám, už od jejich narození.
Myší holátka – doplňková, příležitostná potrava. Agamám nad 200 gramů, můžeme občas, 1 – 2x do měsíce nabídnout myší holátka. Pokud možno malá, ještě neosrstěná, nebo mírně osrstěná. Seženeme je na teraburzách, popřípadě ve velkoobchodech hmyzu.
Pokud máme nejmenší agamky (vylíhnuté, cca 2 – 4 g ), tak ty rozkrmujeme především nejmenšími šváby Dubia, o velikosti cca 5 mm a cvrčky o velikosti 3-5 mm. Pokud máme hodně malé moučné červy, tak můžeme přidat i je.
Hmyzem krmíme každý den ráno, ideálně do misky pro hmyz (se zaobleným okrajem dovnitř, aby z ní hmyz neutíkal. https://www.terasvet.cz/misky-a-napajecky/miska-keramicka-19-cm/ Do misky dáme hmyz přiměřené velikosti pro agamku a v takovém množství, aby večer ještě v misce něco málo zbylo. Pokud by večer už v misce nic nebylo, agamka by si přes den dala víc, ale nemá už co. Je dobré, aby měla na výběr 2 – 3 druhy hmyzu, sama si nakombinuje, na co má chuť a co sní. Např. ji dáme do misky šváby, zophobasy a cvrčky, nebo šváby a sarančata. Potravu ji nabízíme rozmanitě, aby nejedla pořád jen jeden druh hmyzu.
Několikrát týdně můžeme živý hmyz, co dáváme ke krmení, jemně poprášit mletým vápníkem https://www.terasvet.cz/vitaminy-mineraly/vapnik-premium/
Pokud si někdy nejsme jistí velikostí podávaného hmyzu, tak vždy zvolíme k podání tu menší velikost.
Agama by neměla hmyz v teráriu pracně hledat. Proto má být terárium uděláno přehledně, bez zbytečných dekorací, které by sloužily především jako schovka pro hmyz. V opačném případě přes den nebude žádný hmyz vidět, zato v noci ho tu bude plno.
Hledat: ""