Správná hladina vitamínů je předpokladem zdravého vývinu každého jedince. Některé vitamíny získává agama vousatá přímo z podávané potravy, některé z vitamínových a minerálních doplňků stravy, některé vitamíny se ale vytváří přímo v těle, a to jen za specifických podmínek. Jde konkrétně o vitamín D, kterému se někdy také říká „antirachitický“ nebo „sluneční“ vitamín. To proto, že k jeho tvorbě v těle je nutné ultrafialové záření B (UVB), které agama v přírodě získá ve formě slunečnímu svitu, a dostatku vápníku v těle. V teráriu sluneční svit není, proto je třeba mít k tvorbě vitamínu D dostatečný umělý zdroj UVB záření.
Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Jde o komplex sloučenin (označují se též jako kalciferoly), které jsou nezbytné pro fungování organizmu. Nejdůležitějšími sloučeninami v této skupině jsou vitamín D3 (známý jako cholekalciferol či kalciol), který se vytvoří fotolýzou z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, který je přítomen v kůži, účinkem UVB záření, a vitamín D2 (známý jako ergokalciferol), který vzniká z rostlinného sterolu – ergosterolu. Vitamín D ovlivňuje více než 200 různých chemických reakcí, probíhajících v těle. Je rovněž výchozí látkou pro syntézu kalcitriolu, což je hormon (aktivní forma vitamínu D3), který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu a jejich ukládání do kostí a zubů. Je odpovědný i za mnoho dalších biologických účinků (zachování normální hladiny vápníku v krvi, mineralizace kostí a zubů a jejich normální struktury, správná funkce svalů, imunitního systému (přirozená obranyschopnost), dělení buněk apod).
Vznik vitamínu D3 v těle je tedy způsoben syntézou cholekalciferolu ve spodních vrstvách pokožky chemickou reakcí, která proběhne pouze při dostatečném ultrafialovém záření B (UVB), a za dostatku vápníku v těle.
Nedostatek vitamínu D3 se projevuje křivicí (rachitis), zvýšenou lámavostí kostí, vypadáním zubů, špatným hojení ran a oděrek atd. V těžkých případech má agamka kosti ohebné jako by byly z gumy. Nemůže ani kousat, protože spodní dáseň se ji ohýbá, nemůže chodit (u těžkých případů chůze vypadá, jako by agamka „plavala“ na suchu). Nohy má zkroucené do oblouku, takže ji neunesou, takže se plazí po břiše („plavání na suchu“). Projevuje se dále propadnutím hrudního koše, takže tělo agamy je uprostřed jakoby zeshora uprostřed spláclé, u kořene ocasu se projevuje vytvořením rachitického hrbolu. Oči bývají výrazně vypouklé, ústí tlamy jakoby propadlé (absence zubů).
Potrava pro agamy chované v zajetí ale obvykle neobsahuje dostatečné množství vápníku, vitamínů ani minerálů. Proto je potřeba zajistit jejich dostatečný a pravidelný přísun jiným způsobem. U vápníku je potřeba, aby byl k dispozici agamě neustále, a to ve formě buď čistého práškového vápníku podávaného přímo s krmením, nebo ve formě doplňků potravy, které obsahují vysoký podíl vápníku (např. sepiová kost). Vitamíny s minerály se přidávají v pravidelných intervalech, obvykle jednou za 7 – 10 dní opět přímo s krmením.
Pokud tedy má agama k dispozici dostatek vápníku, je potřeba ještě mít v teráriu dostatečný zdroj UVB záření (o vhodných světlech se dočtete zde: http://vousatky.cz/osvetleni-teraria.html).
Někteří chovatelé namísto vápníku a UVB svítidel používají vitamín D3 v tekuté formě a přidávají ho po kapkách agamě do potravy. Jelikož je ale vitamín D3 rozpustný v tucích, agamu lze takto velmi snadno předávkovat a poškodit její zdraví. Předávkování se může projevovat dehydratací, zvracením, třesem končetin, zácpou atd. Dávkování vitamínu D3 v této formě je riskantní, protože nedokážete správně určit dávku, kolik tohoto vitamínu agama potřebuje. Takže téměř vždy ji buď chybí, nebo je předávkovaná. Proto tyto kapky vitamínu D3 by laický chovatel neměl vůbec používat. Výjimkou je doporučení odborného veterináře k „jednorázovému“ doplnění tohoto vitamínu do těla. Poté by měl vždy následovat přechod na podávání vápníku a vitamínu s minerály, tak jak je popsáno níže.
Podávání vápníku
Jak již bylo zmíněno, velmi důležitý minerál pro život (nejenom) agamy je vápník. Jak ho nejlépe podávat?
Buď ve formě pudrového prášku https://www.terasvet.cz/vitaminy-mineraly/vapnik-premium/, který perfektně přilne k podávané potravě, nebo ve formě sepiové kosti, což je redukovaná schránka dvoužábrých hlavonožců https://www.terasvet.cz/vitaminy-mineraly/sepiova-kost-15-cm/
Pokud používáme práškovou formu, tak denní dávku hmyzu jemně „poprášíme“ tímto vápníkem. Pudrová forma prášku má tu výhodu, že velmi dobře na hmyzu drží po dlouhou dobu, takže s potravou agama do sebe dostane i tolik potřebný vápník. Podmínkou ale je, aby „dobře“ jedla. Je potřeba brát v úvahu také to, že dlouho běhající hmyz po teráriu vápník ze sebe sklepe.
Pokud používáme sepiovou kost, která obsahuje cca 30 % vápníku a cca 0,03 % fosforu, tak ji nejprve upravíme (vyvaříme z ní sůl). Nalámeme ji nejprve na několik cm velké kousky (z menších kousků se lépe vyvaří sůl než z velkých kusů), které dáme do vody a vaříme cca 10 minut. Poté vodu slijeme, dáme novou a znovu vaříme cca 10 minut. Pak to samé ještě jednou do třetice. Takto máme z kosti odstraněnou sůl, která by dokázala malým agamkám udělat zdravotní problém. Poté kost necháme vychladnout a nožem ji nakrájíme na cca velikost čočky. Poté nakrájené kousky sépiové kosti usušíme a alespoň hrst jich poházíme po teráriu. Agamka si sama podle své potřeby kousky sépiové kosti sbírá a jí je. Máme tak na delší dobu zaručeno, že agamě vápník nechybí. Pokud v teráriu takto poházený vápník dochází, zase přidáme další. Výhodou tohoto podávání je, že si vápník sebere, i když se nechce zrovna najíst.
Je dobré kombinovat oba tyto zmíněné způsoby podávání vápníku.
Podávání vitamínů
Agamě pravidelně podáváme vitamíny určené pro masožravé plazy. Podáváme je ale cca jednou za týden až 10 dní. Při častějším podávání by se agama některými vitamíny předávkovala, což by se projevilo jejím zhoršeným zdravotním stavem (např. nekontrolovatelný třes končetin). Tyto vitamíny podáváme stejně jako práškový vápník, tedy poprášením denní dávky hmyzu. Mezi nejvhodnější patří tyto vitamíny s minerály: https://www.terasvet.cz/vitaminy-mineraly/vitaminy-reptivite/ nebo https://www.terasvet.cz/vitaminy-mineraly/repti-planet-multivitamin-125-g/ nebo https://profizoo.cz/eshop/teraristika/vitaminy-doplnky-potravy/sera-reptimineral-c-pro-masozrave .
Příklady křivice v pokročilém stadiu:
Hledat: ""