Životní prostor agamy vousaté v domácnosti.

V přírodě má agama neomezeně velký životní prostor, který ji při v chovu v zajetí nedokážeme nikdy nabídnout. Je tedy nezbytně nutné ji tento prostor nabídnout alespoň co možná největší. Zařídíme teda polopouštní terárium. Pro jednu chovanou agamu vousatou by měl být nejmenší prostor terária cca 100 x 50 x 50 cm za předpokladu, že tento prostor ještě „rozšíříme“ 3D stěnou uzpůsobenou k lezení. Do prázdného prostoru terária (obvykle přední část nahoře) můžeme rovněž zavěsit silnější větve s hrubou kůrou k lezení a odpočívání agamy. Mějme na paměti, že agama vousatá je tvor, který potřebuje pohyb, proto jestliže nemáme možnost ji umožnit alespoň tento základní životní prostor, pořídíme si místo agamy jiné zvíře, méně náročné na prostor.

Pokud můžeme, pořídíme si terárium o velikosti alespoň 120 x 60 x 60 cm či větší (130 x 65 x 65 cm, 150 x 80 x 70 cm apod). Výška terária by neměla být nikdy nižší než 50 cm, a to i u velkých terárií, protože pak je problém s umístěním výhřevné žárovky či výbojky (je příliš nízko nade dnem). Je potřeba mít rovněž na paměti, že čím menší terárium, tím větší problém s nastavením a udržením správné teploty. Malá terária se obvykle přehřívají a není možné u nich dosáhnout rozdělení terária na teplejší a chladnější část.

Důležitou součástí terária jsou větrací otvory. Obvykle bývají dva, menší na nasávání vzduchu a větší na výdech vzduchu. Zajišťují, aby dovnitř proudil čerstvý chladnější vzduch a ven odcházel teplý. Tak je zabezpečeno, aby se prostor terária nepřehříval. Menší „nádechový“ otvor bývá obvykle umístěn buď na boku terária v cca 1/3 výšky, a to o rozměru 20-30 x 5 cm, případně zepředu pod šoupacím sklem, větší „výdechový“ otvor musí být ve stropě terária, a měl by zabírat cca ¼ plochy horní desky.

Ideální materiál, z něhož je terárium vyrobené, jsou lamino desky ve vašem oblíbeném dekoru, případně z OSB desek. Méně vhodná jsou terária celoskleněná. Jednak jsou křehká, velká terária i velmi těžká, a nedají se v něm dělat dodatečné úpravy jako je např. úprava větracích otvorů, předělání umístění světel, přidání zavěsných předmětů, např. větví na lezení. Pokud používáme topný kámen, obvykle 15 W, nelze ho použít u skleněných terárií, jelikož skleněné dno terária by pnutím popraskalo.

Máme tři možnosti, jak si vhodné terárium pořídit.

  1. Vyrobíme si ho sami.
  2. Objednáme si ho u osvědčeného výrobce terárií.
  3. Koupíme si použité.

Ad 1). Pokud jsme šikovní, terárium si můžeme vyrobit svépomocí.  Na terárium z lamino desek o tloušťce 1,8 cm a o rozměru terária např. 130 x 60 x 60 cm potřebujeme:

Dvě desky (dno a víko) o rozměru 130 (délka) x 60 (hloubka) cm, obě desky kolem dokola ohraněné. Do víka si necháme vyříznout větrací (výdechový) otvor, který by měl být cca ¼ plochy, tedy např. otvor o rozměru 80 x 25 cm.

Dvě desky bočnice o rozměru 60 (hloubka) x 56,4 (výška) cm. V jedné z nich uděláme v cca 1/3 výšky větrací (nasávací) otvor o rozměru cca 20 x 5 cm. Necháme ohranit všechny kratší (56,4 cm) strany.

Jedna deska – záda terária o rozměru 126,4 (délka) x 56,4 (výška) cm. Nic nehraníme.

Jedna deska na přední straně pod šoupacím sklem o rozměru 126,4 (délka) x 15 (výška) cm. Nic nehraníme.

Jedna deska na přední straně nad šoupacím sklem o rozměru 126,4 (délka) x 5 (výška) cm. Nic nehraníme.

Dále potřebujeme dvě skla o tloušťce 3 mm a rozměru 65 x (cca) 35,8 cm (nutno přesně změřit podle otvoru pro sklo.

Plastové lišty nad a pod šoupací sklo.

Kovové „muší“ pletivo, které vlepíme tavnou pistolí okolo větracích otvorů.

Výroba 3D stěny má svá pravidla, které zde popíšu dodatečně (tvoří se).

 

Ad 2) Pokud si na domácí výrobu terária netroufneme, necháme si ho vyrobit u výrobce kvalitních terárií. Poohlédneme se po takovém, který terárium dodá kompletně zařízené včetně správných světel a elektroinstalace.  Je potřeba si ohlídat, aby terárium vždy obsahovalo plnospektrální světlo, na které četní výrobci zapomínají.

V České republice je několik výrobců špičkových terárií, kteří vám ho dodají tak vybavené, že ho stačí jen zapojit do el. sítě a může se rovnou používat. Pokud si objednáte u http://www.terarianamiru.eu/cs/ nebo https://terarka.eu/ nebo https://www.proagamu.cz/clanky/terarium-na-miru/ , máte zajištěno, že vaše zvířata budou žít ve špičkovém prostředí se vším potřebným ke svému životu, máte záruku, že terárium splňuje nároky agamy vousaté bezezbytku.

 

Ad 3). Pokud se rozhodneme koupit již použité terárium, mělo by splňovat výše uvedené předpoklady co se týče velikosti a osvětlení (o osvětlení terária v záložce Osvětlení terária). Takové terárium po zakoupení nezapomeneme vždy pořádně vyčistit a vydesinfikovat. Mohla v něm třeba bydlet nemocná agama a z prostředí terária je možný přenos např. parazitů na vaši agamu. Tedy vše, co jde vyndat vyndáme, stěny vydrhneme horkou vodou a kartáčkem, nakonec vystříkáme Sanytolem a necháme pořádně vyschnout. Kdo má, může vysvítit terárium UVC lampou (ničí choroboplodné zárodky) alespoň po dobu půl hodiny.

 

Pozadí terária:

Terárium bude pro agamu životním prostorem, tak musíme zařídit, aby se ji tam dobře bydlelo. Zcela nevhodné jsem 4 holé stěny s tím, že agama žije pouze na dnu, maximálně si může vylézt na nějaký klacek. Zcela určitě potřebujeme v teráriu mít zhotovenou zadní a alespoň jednu boční 3D stěnu. Agama si ráda leze a pokud může, sleduje okolí odněkud seshora. Potřebuje mít výhled. Stěna by tedy měla být uzpůsobena k lezení, s plošinami pro odpočívání, a i s nějakým vhodným místem, úkrytem, kam si bude na noc zalézat. Stěna by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, který vydrží ostré drápy agamy a kusadla hmyzu. Pokud si stěnu vyrobíme nekvalitně, dříve nebo později se nám hmyz povrchovou úpravou prokouše a bude si žít přímo v 3D stěně, až ji „zevnitř“ zlikviduje. 3D stěna musí být udělána tak, aby se agama všude dostala, a aby se nikde ve stěně nemohl schovávat hmyz.

 

Vybavení terária předměty:

Do terária určitě umístíme nějaké silnější očištěné klacky či malé klády s hrubší kůrou, po kterých bude agama lézt a šplhat. Ideální je takové dřevo zavěsit na provazy na strop terária, protože zvětší životní prostor agamy, ale na zemi nebude ubírat místo. Také do terária umístíme nějakou skrýš, kde si může agama v případě potřeby zalézt. Buď ji necháme přímo zabudovat do 3D stěny, nebo ji umístíme někam do méně osvětlené a chladnější části terária. Vhodné jsou keramické skrýše, které se dají sehnat na teraburzách.

Do terária můžeme také dát v květináči i nějakou živou květinu, např. Netřesk nebo Aloe. Je potřeba počítat s tím, že okusováním a válením se po nich nebudou mít příliš dlouhou životnost. Do terária i patří nějaký plochý kámen pod výhřevné světlo, nejlépe silnější a větší břidlice. Kámen se od světla nahřeje a agama na něm ráda polehává. U větších terárií je vhodný i topný 15 W kámen, který je umístěný např. pod UVB světlem.

V žádném případě do terária nedáváme umělé květiny. Agama nezná umělou hmotu, a jestliže se ji podaří nějaký umělohmotný list ukousnout a snít, ohrozí to její život.

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0,00